Kącik Rodzica

Wyprawka dla Maluszka – co dziecko powinno mieć w swojej szafce?

Adaptacja

Pierwsze dni w żłobku są dużym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców, dlatego zrobimy wszystko, by pomóc Wam sprawnie i komfortowo przejść przez ten trudny okres.

W pierwszym tygodniu pobytu w Orzeszkowej Krainie w Limanowej maluszek przyprowadzany jest do żłobka rano (około godz. 9:30) i zostaje u nas przez 2 godziny wraz z rodzicem. Przez kolejne dni, po uzgodnieniu z opiekunami, czas ten jest systematycznie wydłużany. W okresie adaptacji dziecko uczestniczy w śniadaniu, zajęciach, czynnościach pielęgnacyjnych i obiadku. Jeżeli zaśnie, kontaktujemy się z rodzicem i uzgadniamy inną godzinę odbioru. Okres adaptacji trwa ok 1 tygodnia w zależności od dziecka.

u

Po co adaptacja?

Dla większości maluszków pobyt w żłobku oznacza pierwsze w życiu tak długie rozstanie z rodzicami. Dziecko potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowego otoczenia, poznać swoje opiekunki i zaakceptować obecność rówieśników. Daj mu ten czas.
u

Ile trwa adaptacja?

Zwykle od kilku dni do 1 -2 tygodni – to sprawa indywidualna, dlatego warto zaplanować okres adaptacji przed powrotem do pracy na pełny etat. Należy przygotować się na zmiany w zachowaniu dziecka, jak trudności ze snem, płaczliwość, zmniejszenie apetytu czy napady agresji.

u

Jak pomóc maluszkowi?

Ważne, by zachować konsekwentność w przyprowadzaniu dziecka do żłobka oraz zaufać naszej kadrze. Dzieci szybko zapominają o rozłące, a płacz i złość mijają, dzięki zainteresowaniu zabawkami i rówieśnikami. Zarówno przy pożegnaniu, jak i powitaniu pamiętaj o szczerym uśmiechu. Nie okazuj negatywnych emocji. Przekonuj dziecko, że chodzi do żłobka, by dobrze się bawić. Żegnaj się w sposób czuły, ale zdecydowany. Przytul maluszka, powiedz mu, że wrócisz jak zawsze i życz mu udanego dnia. W tym trudnym okresie może towarzyszyć dziecku ulubiona maskotka, kocyk, smoczek lub inna rzecz, kojarząca się z domem i bezpieczeństwem.

Pamiętaj, że adaptacja – nawet bardzo trudna i długa, nie trwa wiecznie i wkrótce zobaczysz, jak wielką radość sprawia maluszkowi widok opiekunów i rówieśników.

Orzeszkowa Kraina

Lokalizacja

ul. Tarnowska 1b
Limanowa

Kontakt

telefon : 511-512-059
e-mail : orzeszkowakraina@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 6:30 - 17:00
Sob-Nd: nieczynne